منو
توالت فرنگی یا توالت شرقی کدام بهتر است

استفاده از توالت های فرنگی و معمولی نیز مانند هر کالا یا وسیله دیگر دارای مزایا و معایبی خاص خود است. آنچه مسلم است برخلاف آنچه گفته میشود توالت ایرانی اصلا واژه مناسبی برای توالت هایی که امروزه استفاده میشوند نبوده و نیست . تحقیقات صورت گرفته و نقاشی های به جامانده از ایران باستان حاکی از آن است که هر نوع فرهنگ نشستن بر روی زمین به جای نشستن بر سکوها و تختهای خانگی بعد از ظهور اسلام شکل پیدا کرده است و بعد از هجوم مغولها به ایران متداول تر شده است. در هیچ یک از نقاشیهای ایران باستان؛ بر خلاف نقاشیهای باستانی کشورهای هند و چین، افراد به صورت نشسته بر روی زمین در حالتهای دوزانو و یا چهار زانو، مشاهده نمی شوند. اما بعد از ظهور اسلام و پس از آن حمله ی مغول به ایران، نحوه ی نشستن بر سکوها جای خود را به نشستن بر روی زمین تغییر داد. این مساله شامل ظهور و رواج بیشتر نوع توالتهای مورد استفاده نیز از حالت صندلی گونه به حالت زمینی نیز میشد.اینکه چرا و چگونه پس از هجوم قوم مغول به ایران، استفاده از توالتهای صندلی مانند هخامنشی جایش را به توالتهای زمینی چاله مانند چینی یا مغولی داد هنوز هم یک سوال است . هرچند در طول تاریخ ممکن است بارها فرهنگ و حتی آداب زیستن یک قوم بر اساس شرایط بیرونی دچار تغییرات گردد.

آنچه مسلم است استفاده از توالت معمولی (توالتهای شرقی) یا توالت های فرنگی میتواند در نوع خود مضرات و فواید متفاوتی را داشته باشد. استفاده دائمی از توالتهای معمولی باعث بروز بیماریهایی همچون پادرد و کمردرد شده اما استفاده زیاد از توالت فرنگی نیز از نظر گوارشی و بهداشت پوست توصیه نمیشود و ممکن است در انسان باعث بروز بیماری هایی مانند کولیت یا قولنج روده و همچنین در صورت عدم رعایت بهداشت ایجاد انواع حساسیتها و بیماریهای پوستی شود. یکی از معایب نشستن روی توالت فرنگی، احتمال تماس پوست با مواد شوینده قوی است که برای شستشو و ضدعفونی کردن توالت استفاده می شوند. ‌محلول‌های شوینده توالت‌فرنگی می‌توانند سبب التهاب‌های پوستی شوند.التهاب‌های پوستی ناشی از توالت فرنگی سبب التهاب پوست اطراف باسن و ران‌‌ها می‌شوند و اگر برای درمان‌شان اقدامی صورت نگیرد، خارش، سوزش و درد آنها تا مدت‌ها میهمان فرد مبتلا خواهد ماند.این بیماری‌ها ابتدا در سال 1927 تعریف شدند. آن زمان‌ها توالت‌فرنگی‌ها چوبی بودند و تماس پوست با لاک، لعاب و رنگ این چوب‌ها، سبب تحریک پوست می‌شد.در دو دهه 80 و 90 میلادی به تدریج توالت‌های چوبی خانگی و عمومی به انواع پلاستیکی ارتقا یافتند و کم‌کم کاورهای بهداشتی هم در دسترس عموم قرار گرفتند و در نتیجه التهابات پوستی ناشی از نشستن روی توالت‌فرنگی به شدت کاهش یافت.

روده ی بزرگ انسان یا کولون از سمت راست و پایین بدن شروع می شود و یک سیر صعودی را طی می کند، پس از آن به حالت افقی ادامه ی مسیر می دهد و نهایتا سیر نزولی پیدا می کند و در سمت چپ به سیگموئید یا قسمت فراخ منتهی، و در پایان به رکتوم و مخرج ختم می شود. بیشترین تفاله ی مواد غذایی به علت فراخی سیگموئید در آن جا انباشته می شود و اگر این قسمت از روده مورد فشار قرار نگیرد، به راحتی دفع صورت نمی گیرد. استفاده از توالت فرنگی باعث می شود فشار لازم به روده وارد نیاید و همین امر در درازمدت موجب بروز بیماری های روده ی بزرگ می شود. هم چنین است در حالت ایستاده ادرار کردن توسط آقایان. این عمل نیز باعث می شود مثانه دچار بیماری گردد؛ زیرا در این حالت، ‌ادرار به راحتی و به طور کامل دفع نمی شود.

 

اما هنگام نشستن در توالت شرقی، ماهیچه های ران و عضله ی شکم به سیگموئید فشار می آورد، و اگر سنگینی بدن را روی پای چپ قرار دهیم، در حداقل زمان اجابت مزاج صورت خواهد گرفت. در این حالت روده به طور کامل، تخلیه می گردد، و حتی از قسمت تحتانی طحال تا انتهای مخرج به یک باره فضولات دفع می گردد و همین امر موجب سبکی و نشاط انسان می شود و سنگینی امعا و احشاء نیز روی مثانه فشار می آورد و آن را کاملا تخیله می کند.

از دیگر مزایای استفاده از توالت های شرقی که به غلط با نام توالتهای ایرای مسطلح شده اند؛ در مکانهای عمومی به جای استفاده از توالتهای فرنگی؛ عدم امکان انتقال بیماریهای پوستی نظیر کورک و قارچ پوستی و انواع دمل و تبخال است.

اما چند موردی هم از مزایای استفاده از توالت های فرنگی بشنوید. بیشتر متخصصان از مزاياي توالت فرنگي مي‌گويند .وقتي که شما روي پا مي‌نشينيد در واقع مقدار زيادي از وزنتان را روي سطح کوچکي از مفصل زانو قرار مي‌دهيد و در موقعيت استفاده از توالت، حدود پنج دقيقه در اين وضعيت قرار مي‌گيريد تکيه‌گاه و نقطه فشار شما باعث بروز مشکلاتي جدي در مفصل و تخريب آن مي‌گردد. کم‌خوني و يا ايسکمي موجب مي‌شود آن بافت نابود شود. شما در واقع در مفصل خود همين فشار را ايجاد مي‌کنيد و باعث ايسکمي آن مي‌شويد. علاوه بر آن جلوي چرخش مايع مفصلي را هم مي‌گيريد و به آن صدمه مي‌زنيد.» وي در ادامه مي‌گويد: «متاسفانه در کشور سن تعويض مفصل و جراحي آن به جاي 80 سالگي در دنيا، به حدود 40 تا 50 سالگي رسيده است. علت اين مشکل عدم اهميت کافي به مفاصل است. ما از بچگي سلامت مفاصل را در نظر نگرفته و با ورزش نکردن مناسب و بد نشستن و بد خوابيدن به آنها آسيب مي‌زنيم. به دنبال آسيب مفاصل، مشکلاتي چون لنگش، مشکل ديسک و ديگر عوارض حادثه مي‌شود.» 
اجداد و نياکان ما در دوران هخامنشي، در فرهنگ آريايي، بسيار به سلامت مفاصل اهميت مي‌دادند. در زمان هخامنشي، سکوهايي صندلي مانند وجود داشت و براي اجابت مزاج روي آن مي‌نشستند و در وسط اين سکوي سنگي فاضلاب و سيستم تخليه وجود داشته است. اين توالتي را که به نام توالت ايراني مي‌شناسيد، توالت چيني است. در همان روزگار، هنگامي که مغول‌ها به ايران حمله کردند براي دفع، چاله‌اي مي‌کندند و روي آن چاله، نشسته و اجابت مزاج انجام مي‌دادند. حال چرا ما اين شيوه غلط و بسيار غيربهداشتي را بر شيوه دوستدار سلامت و اصيل فرهنگي خود ترجيح داديم جاي تعجب دارد. خصوصا اينکه امروز آن سکوي سنگي، به توالت‌هايي از جنس سراميک و با طرح‌هاي زيبا تبديل شده و در هتل‌ها و فرودگاه‌ها مي‌بينيد پوشش‌هاي يک‌بار مصرف روي دهانه توالت وجود دارد که پس از هر بار استفاده، براي نفر بعدي کاملا بهداشتي و استريل است. شايد با همين توضيح کوتاه از تاريخچه توالت رفتن، تلاش کنيم نگاهي جديد به حفظ سلامت مفاصل خود داشته باشيم و همچون اجدادمان از مزاياي توالت‌هاي صندلي مانند که متاسفانه به جاي توالت ايراني آن را توالت فرنگي مي‌نامند، بهره بگيريم.هنگام دستشويي رفتن فشاري که به زانوها و ستون فقرات در اين حالت وارد مي‌شود، مي‌تواند دردها را بيفزايد. حتي براي کساني که هيچ مشکلي از بابت ستون فقرات و ديسک‌هاي مهره‌اي ندارند و مبتلا به کمردرد و پادرد نيستند هم توصيه به استفاده از توالت‌فرنگي است چون استفاده از توالتهای شرقی در درازمدت موجب اسیبهای جدی به این نقاط از بدن است.
بعضي افراد علت امتناع خود را از استفاده از توالت فرنگي، آلودگي آن و غيربهداشتي بودنش مي‌دانند. در حالي که اين توالت در مقايسه با توالتي که امروزه استفاده مي‌شود بهداشتي‌تر است و در ضمن توالت فرنگي وقتي در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده مي‌کنند قطعا به خاطر رعايت بهداشت فردي هر کدام از افراد عاري از مشکلات قابل انتقال از طريق پوست است. فقط کافي است تنها با فشار دادن دکمه‌اي که مايع ضدعفوني را در فضاي توالت به گردش درمي‌آورد، پس از هر بار استفاده آن را ضدعفوني کرد.
نتیجه گیری کلی که میتوان از این بحث داشت این است که  بهترین حالت در خانه های شخصی وجود و استفاده همزمان از 
توالت های فرنگی و  توالت های شرقی است. با توجه  به اینکه افرادی که دچار تکرر ادرار و دیگر مشکلات گوارشی شده اند و یا افراد مسنی که از آسیب دیدگی مفاصل زانو به دلیل نشستن دائمی به صورت چهار زانو یا دو زانو رنج می برند، ممکن است وقت زیادی را به خاطر مشکلات ناشی از کهولت سن، در دستشویی سپری کنند، تداوم این حرکت می تواند سلامتی مفاصل زانو و مچ پای آنها را بیشتر مورد تهدید قرار دهد. لذا در مواقعی که وضعیت دفع، به هر دلیلی در بدنتان عادی نیست استفاده از توالت های فرنگی یا صندلی مانند آریایی کاملا ضروریست. در این مواقع بهتر است برای جلوگیری از بروز آسیبهای احتمالی، از استفاده مداوم از توالت های شرقی خودداری شود.

 

بد نیست بخوانید!

توالت فرنگی های bloomis

نصب توالت فرنگی

نظافت توالت فرنگی

انواع توالت فرنگی

اصول کلی دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی

دکوراسیون سرویس بهداشتی و حمام

پارامترهای انتخاب کابینتهای حمام و روشویی کابینتی

در خبرنامه الکترونیکی عضو شوید
عضویت شما در خبرنامه با موفقیت انجام شد
شما قبلا عضو خبرنامه شده اید
تهران - ملاصدرا - خیابان شیراز جنوبی - نرسیده به کوچه اتحاد - پلاک 46 - فروشگاه مدرن
88617235 021
همراه : 87 61 107 0912 ( مؤمنی )
info[at]Bloomis-co.com